36908  19. 4. 2012 2:44:41 - olin

Recepty, poplatky a vyšetření

Ještě byl tu měl několik otravných dotazů:

1) Jak dlouho platí recept?
2) Pozná lékař že jsem si lék na který mi vypsal recept nevyzvedl?
3) Kolik různých léků lze napsat na jeden recept? Doktorka mi vždycky říkala že mi ušetří 30Kč za recept, ale napsala tam vždycky jen dva léky, přesto že mi dávala 2 recepty najednou, čili chápu správně že jsou povoleny pouze 2 léky na jeden recept?
4) Jak dlouho platí poukaz na vyšetření?
5) Co když jsem nedostal na poukaz od doktora žádné razítko s datumem, je i přesto platný? A když ano, znamená to tedy že nemůže propadnout a můžu ho využít kdykoliv?
6) Jak je možné, že když jdu k zubaři, tak po mě nikdy nechce žádné peníze a ostatní lékaři poplatky vyžadují? A nejde o žádné preventivní prohlídky, za poslední dva roky
jsem byl u zubaře asi 15x, vždycky mě vrtal nebo polmboval, případně proplachoval zub a platil jsem jen při první návštěvě - 30Kč, pak už nic.
7) A poslední dotaz, existuje nějaká alternativa za lék acidum folicum který jsem nucen brát, abych nemusel za každou krabičku doplácet 85 Kč?

Děkuji.

Specialista   Specialista [Internista]
Dobrý den,
1. Standardní doba platnosti receptu je 14 kalendářních dní. V případě, že jsou předepsána ATB, plastnost je pouze 5dní(neplatí pro lokální ATB -masti, gely, gloubule atp.. U receptu, který vystaví na pohotovosti je platnost omezena na 1 kalendářní den. Lékař může platnost předpisu prodloužit. Pozn. kalendářní den.
2. Lékař běžně tuto skutečnost nezjišťuje, ale je možné si ověřit proplacení léku (vydání)u pojišťovny. Ovšem nevidím důvod, proč by vydání léku, lékař ověřoval.
3. Na jeden recept jdou psát dva léky, tudíž jste situaci pochopil správně. Podotýkám fakt, že v lékarně vydají léčivé přípravy max. na 3 měsíce.
4. Platnost není v zásadě omezena, ale v případě, že vás trápí akutní problém, tak je vhodné navštívit speciaslistu co nejdříve. Podotýkám fakt, že někteří lékaři určitých specializací, poukaz nevyžadují.
5. Bez razítka, datumu a podpisu lékaře je poukaz neplatný.
6. Regulační poplatek je vybrán za předpokladu klinického vyšetření lékařem. U zubaře vysvětlím situaci na následujícím příkladu.: Je-li provedeno vyšetření a zjištěno několik kazů, které jsou rozvrženy do několika následujích návštěv. Další 30Kč regulační poplatek by neměl být u zubního lékaře (při dalších návštěvách) vybrán. Je-li, ale nalezen u další návštěvy jiný problém, který vyžaduje následný zásah zubaře např. nový kaz, poplatek se vybere.
7. Bohužel neuvádíte počet kusů v balení ani "sílu" tj. množství účinné látky v tbl. Kyselina listová (acidum folicum) je dostupná i volně tj. bez předpisu.

Doufám, že je vše srozumitelné. V opačném případě můžete položit další doplňující dotazy.

Komentáře uživatelů ...

olin
20. 4. 2012 7:15:55
*5) Ono tam razátko a podpis je, ale není na tom razítku uvedeno datum, a na kraji poukazu (jde o poukaz na rehabilitaci) je napsáno "platnost 7 dní", čili rehabilitační pracovník vlastně nemůže poznat kdy byl poukaz vydán. Nebo může? A je tedy poukaz platný, když tam není uvedeno pouze datum? *6) U mě byl nalezen u jedné z návštěv nový problém a stejně jsem nic neplatil, takže mám asi hodného zubaře. Takže je zřejmě výhodnější nechat si jeden kaz vždycky do zásoby abych ušetřil. Ale pořád nějak nerozumím tomu, proč to u zubaře funguje takhle a u jiných doktorů platím vždy. I když jsu za doktorem s problémem, on mi napíše vyšetření, rtg a pak přijdu za týden se snímky nebo se zprávou, tak po mě chce za návštěvu stejně poplatek i když vlastně žádný nový problém nemám. Stejně tak když mě napíše antibioika a já za ním za 5 dní přijdu znova s tím že se to nelepší, tak mám pořád ten samý problém a stejně chce peníze. *7) Acidum folicum 10mg 30 tablet. A to že je k dispozici bez předpisu, to už vím, ale platí se za to 85,-, právě proto by mě zajímalo, jestli neexistuje nějaká alternativa toho léku, třeba na předpis, kterou by alespoň částečně hradila pojišťovna. PAK BYCH SE JEŠTE ZEPTAL NA TOTO: 8) Může jeden doktor připsat lék na recept již vystavený od jiného lékaře? 9) Je možné, když mám na receptu dva léky a zjistím že jeden už není potřeba, si vybrat jen ten druhý? 10) Jde zařídit, když zrovna nejsem v místě bydliště a potřebuju prášky, aby doktor nějak "odfaxoval" recept do lékárny v místě mého současného pobytu a já si ho tam vyzvedl? Čili abych se kvůli jednomu receptu nemusel hnát přes půl republiky? 11) Za jak dlouho, po tom co sním něco sladkého, se mi cukr dostane do krve? 12) Naměří mi digitální zápěstní tlakoměr stejné hodnoty tlaku i kdybych si ho dal třeba na paži?
Specialista [Internista]
21. 4. 2012 0:15:10
5. Není-li tam datum, domluvte se se svým lékařem, jestli ho můžete dopsat. Se žádankou si poté co nejdříve zajděte na rehabilitační oddělení. 6. Poplatek je vybírán za klinicné vyšetření. Nevyšetří-li vás lékař, nemůže (neměl by) regulační poplatek vybrat. V případě, že máte zjištěno několik kazů, následnou návštěvu vás již lékař nevyšetřuje, ale pouze provádí určitý výkon, který byl rozvržen do několika návštěv. Jdete-li na kontrolní vyšetření např. ke svému PL a ten vás poslechne, změří tlak či provede jiné vyšetření, tak regulační poplatek vybere. 7. V případě, že si necháte kyselinu listovou předepsat, výjde +- na stejnou částku, max. ušetříte 10Kč. 8. Nemůže. 9. Ano, samozřejmě. Recept vám neukládá povinnost léky odebrat, ale pouze umožňuje jejich odběr. V případě, že je předpsáno více balení, můžete převzít jen část. 10. V případě, že jde o pravidelně užívané léky, můžete si nechat recept zaslat poštou. (Lékař může požadovat úhradu nákladů). Do úvahy připadá též elektronický Rp. 11. Jde o značně individuální zálěžitost resp. závisí na konzumaci konkrétního jídla (glykemickém indexu -GI). Potraviny s velkým obsahem jednoduchých cukrů (vysoký GI)zvedají hladinu GLU velmi rychle, jídla s obsahem polysacharidů zvedají glykémii pozvolna. 12. Zápěsťový tonometr není určen pro měření na paži a naopak. Obecně platí, že zápěstní digitální tlakoměry jsou nepřesné a mohou výsledky TK značně zkreslovat.
olin
21. 4. 2012 5:57:43
*6) Čili v případě že jdu k doktorovi jen pro recept na prášky na tlak a on mě přinutí sednout si na židli a změří mi tlak, musím mu zaplatit, je to tak?
Specialista [Internista]
21. 4. 2012 21:27:38
Provede-li měření tlaku sestra a pouze předá recept (tj. nedostanete se do kontaktu s lékařem), není regulační poplatek vybrán. Je-li měření tlaku součástí klinického vyšetření, které provádí lékař, regulační poplatek pacient zaplatí.