39405
7. 7. 2012 21:58:36
- AnonimHelp

Léky na spaní
Už dlouho dobu nemužu usnou a pořád se probouzím chtel bych poradit nějaký lék bez předpisu volně k prodeji a zabírá do pár minut. Děkuji

Nevím zda je lék na spaní tou správnou volbou... spíše bych doporučovala zamyslet se nad příčinou nespavosti.
Komentáře uživatelů ...
xlanca
17. 7. 2012 12:30:44
Dobrý den, bez předpisu seženete jen byliny. Zkuste čaj z meduňky nebo kozlík lékařský. Můžete vyzkoušet bylinné preparáty, např. Persen (forte) nebo Benosen. Pokud Vaše problémy se spánkem jsou důsledkem depresivní nálady, zkuste třezalku tečkovanou. Myslím, že je to jediné volně prodejné antidepresivum. Pokud před ulehnutím trpíte duševním napětím nebo úzkostí, můžete vyzkoušet volně prodejný lék Guajacuran (neobsahuje byliny). Tento lék je však slabý.
Kromě bylinných přípravků můžete vyzkoušet i jiné metody: autogenní trénink nebo jinou relaxaci, jógu. Nebo zkuste toto: Až si večer lehnete a zavřete oči, za víčky otočte oči směrem vzhůru, jako byste se chtěl dívat směrem na své čelo. Za zavřenýma očima se představujte temně modrou barvu, asi takovou, jakou mají hodně zralé švestky nebo trnky. Je to barva hlubokého a klidného moře. Zjistíte-li, že "jako na potvoru" se Vám objevuje barva žlutá a červená, nerozčilujte se, ale převeďte ji buď přes zelenou na modrou, nebo od červené na oříškově hnědou, která také působí uklidňujícím dojmem.
Jestliže Vám dělá potíže představovat si jen jednu barvu a do zorného pole za zavřenými víčky se Vám stále vnucují nějaké obrazy, můžete se stejně dobře uklidnit starou indickou meditací: představte si, že jste na zelené letní louce, kterou protéká potok nebo říčka, a je krásné letní odpoledne. Pobývejte v duchu na této louce tak dlouho, dokud se Vám tam bude líbit, a poté se vydejte rovněž v duchu na cestu. Ta vede zprvu po rovině, a pak do kopce. Může to být cesta, kterou odněkud znáte, může to být stejně dobře krajina Vaší fantazie. Kopec je zprvu zalesněný, později stromy mizí, cesta je strmější a méně pohodlná. Slunce se skrylo za mraky, fouká studený vítr, blíží se déšť, ze kterého se stane prudký liják. Vy ale zdoláte všechny útrapy a dojdete až na vrchol kopce. Zde se počasí uklidní, je tu příjemná planinka a na ní stojí uprostřed vonícího hájku malá kaplička. Nahlédnete do ní, zjistíte, co je uvnitř, a vracíte se stejnou cestou zpět v příjemném počasí až na sluncem ozářenou letní louku.
Pokud se Vám nepodaří do 15 až 20 minut usnout, vstaňte a jděte dělat něco, co Vás nebaví nebo Vás to unavuje. Až se Vám začne chtít spát, jděte si zase lehnout.
Někomu pomáhá, když si v noci ohřeje mléko a dá si do něj lžičku medu, popř. i kousek másla.
xlanca
17. 7. 2012 12:31:12
Velmi důležité je dodržovat zásady spánkové hygieny:
1. Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
2. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
3. Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
4. Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
5. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
6. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
7. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
8. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20º C).
9. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
10. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.
Snažte se také ve dne vůbec nespat. Kdo spí ve dne, nemůže spát v noci.
Pokud máte nějaké osobní problémy, na které musíte před spaním myslet, vyhledejte psychologa.
V případě, že Vám nepomůže nic z toho, co jsem tu zmínila, budete muset navštívit lékaře, pokud možno psychiatra, nebo alespoň praktického lékaře, který Vám může předepsat léky na spaní (Stilnox, Hypnogen, Dormicum), popř. benzodiazepiny na zklidnění (např. Lexaurin). Pozor, všechny tyto léky jsou návykové! Nebo Vám může předepsat i antidepresiva, která upravují spánek (Trittico, Mirtazapin - pozor, přibývá se po něm na váze). Nebo nenávykový Circadin (dražší lék). Mnohem lepší je ale zajít k psychiatrovi, protože ten má na tyto problémy specializaci a má mnohem širší možnosti v tom, co Vám může předepsat.
Pokuste se vypátrat příčiny, proč nespíte, a odstranit je.