62336  13. 4. 2018 17:03:46

Neustále mám v krvných testoch zvýšené CRP

Prosím o radu.

Neustále mám v krv. testoch zvýšené CRP (norm. 0-5 ja mám od 11 do 20, ak som prechladnutá aj 55).

Absolvovala som už niekoľko vyšetrení (HIV neg, Streptokok neg, Borelióza neg, Chlamidie neg).

Som po troch operáciách (resekcia maternice, 30%resekcia pečene a resekcia štítnej žľazy - tumory bez onko liečby. Bojím sa, že sa to zopakuje na inom orgáne.

Za každú radu ĎAKUJEM

MUDr.Bouskova   MUDr.Bouskova [Vnitřní lékařství]
Dobrý den,

chápu Vaš obavy. Máte za sebou léčbu pro nádorová onemocnění a máte strach, že se Vám nádor může znovu objevit. Určitě jste sledovaná jak u onkologa, tak u jednotlivých specialistů, kterých se oblast výskytu nádorů týkala (endokrinolog, gynekolog, hepatolog). Dotaz, na který nyní chcete znát odpověď, určitě také položte Vašim ošetřujícím lékařům. Je pochopitelné, že chcete být ujištěná do maximální možné míry, že se nejedná o recidivu. Na to existují laboratorní testy a zobrazovací vyšetření, která Vám Vaši lékaři mohou provést při podezření, že by se mohlo jednat o nádorové onemocnění.

Na to, abych Vám mohla já napsat něco konkrétního o příčině Vašeho zvýšení CRP, mám bohužel příliš málo informací, proto moje odpověď bude spíše obecná, abyste se zorientovala.

CRP je protein v krvi, jehož hladina stoupá zejména při akutních, hlavně pak infekčních nemocech. Bývá ale zvýšený i u chronických nemocí. Samo vyšetření neukazuje na určitou nemoc, je jen vodítkem k výběru dalších tesů a léčby. Zvýšení samo o sobě se neléčí.

Většina lidí si nechává stanovit CRP ve chvíli, kdy je nemocná a jde k lékaři. Pak je zvýšení pochopitelné, jako je tomu u Vás, když jste nachlazená. Hodnoty kolem padesáti mohou svědčit spíše pro bakteriální infekci, ale protože se jedná o protein akutní fáze, pak velice záleží na tom, jak časně od propuknutí příznaků se měří, protože jeho hladina se mění. Záleží na tom, jak CRP měříte, zda se sledujete sama a za jakých okolností, či zda chodíte pokaždé s nemocí k lékaři, který Vám CRP odebírá a hodnotí. Bylo by dobré znát Váš věk, také zda jste alergická, jaké nemoci máte, jestli užíváte nějaké léky, jestli máte nadváhu nebo zda kouříte. Každopádně byste měla výsledky nechat hodnotit lékaře, který Vás zná a sleduje.

CRP kromě u infekčních nemocí stoupá u řady chronických stavů. Jde především o autoimunitní záněty, rermatologické nemoci, zvýšenou inzulinovou rezistencii (předstupěň cukrovky), střevní záněty, nemoci srdce a cév, dlouhodobý stres. CRP také stoupá u kuřáků, lidí trpících obezitou, přirozeně může stupat i s věkem. V neposlední řadě stoupává i u nádorových onemocnění. Jak vidíte, důvodů může být hodně včetně toho, že se u Vás CRP měří pouze při infektech.

Aby se dalo říci, co je příčinou Vašeho zvýšení CRP, je třeba nahlížet na CRP jako na součást další baterie testů. Při měření CRP byste měla mít dělaný krevní obraz a sedimentaci, kdy hodnoty bílých krvinek a rychlost srážení červených krvinek ukazují na to, v jaké fázi zánět je. Měla byste mít laboratorní testy na funkce vniřních orgánů (játra, ledviny, slinivka), také testy na stav výživy a vstřebávání latek, vyšetření moči. Měla byste mít imunologické vyšetření, stanovené hladiny celkových protilátek a případně autoprotilátek a nádorových markerů podle toho, jaké jsou Vaše nemoci a příznaky. Měla byste mít vyšetření na netypické vyvolavatele infekcí (chlymydie, borrelie, HIV již máte, je možné vyšetření na mykoplastmata, parazity a mnohé další testy). Bylo by třeba dát dohromady všechny testy, které již máte udělané a doplnit, co případně chybí podle toho, jaká je Vaše anamnéza, jaké máte obtíže. Můžete zkusit praktického lékaře, nebo rovnou svého onkologa nebo také imunologa.

Váš praktický lékař by Vám měl vyšetřit, zda nemáte náběh na cukrovku (například zátěžovým testem glukózou) a jak je na tom Vaše srdce (EKG, tlak a puls, ultrazvuk srdce).

Měla byste podstoupit běžná zobrazovací vyšetření jako rentgen plic, ultrazvuk břicha, gynekologické vyšetření včetně ulztrazvuku malé pánve. Další zobrazovací vyšetření jako CT, rezonance a další by se opět měla vybírat podle výsledků a Vašich problémů.

Podle toho, nač by se u Vás přišlo, by se pak postupovalo dále. Nemá smysl dělat odpočátku nazdařbůh hromadu složitých, nákladných vyšetření. Je třeba postupovat od toho nepravděpodobnějšího a nejjednoduššího k dalším testů a vyšetřením vždy s přihlédnutím k Vašemu celkovému zdravotnímu stavu.

Doporučuji Vám proto, abyste se se svými obavami svěřila Vašim lékařům a společně jste odhalili příčinu opakovaného zvýšení CRP.

S pozdravem MUDr. Soňa Boušková

Komentáře uživatelů ...